Ruční slepotisk a zlacení. Uvedení do technologie a historické inspirace

Anna Pleštilová, vydalo nakladatelství UMPRUM
0 Kč

VYPRODÁNO. 15 x 20 cm, 93 stran, lepená vazba.

Omlouváme se, knížka je vyprodaná.

___

Publikace zabývající se technologiemi ručního zlacení a slepotisku vyšla v prosinci 2016 v nakladatelství UMPRUM. Jelikož zde není dostupná on-line, rozhodli jsme se ji dočasně zpřístupnit prostřednictvím Bylo nebylo. 

Kniha je určena studentům i odborné veřejnosti a je koncipována jako úvod do problematiky kdysi významné, dnes však již téměř nepoužívané technologie ručního zlacení a slepotisku. Zabývá se původem zdobicích nástrojů ze sbírky UMPRUM, jejich dosavadním využitím a také jejich potenciálem v současnosti. Stručně popisuje vývoj výzdoby knižních vazeb zlacením a slepotiskem a tradiční postupy práce se nástroji. Smyslem studie je uchování povědomí o jedné z nejstarších technik výzdoby knižních desek v Evropě a inspirace k její renesanci v rámci školní dílny.

Vlastním textem do knihy přispěl Jan Hybner, graficky ji upravil Luboš Drtina a jemně drsnými korekturami ji proměnila Lucie Rohanová. Děkuji jim a mnoha dalším.

MgA. Anna Pleštilová, absolventka Ateliéru tvorby písma a typografie na UMPRUM, v současné době dokončuje dizertační práci ​zaměřenou na autorské knihy na našem území. Je editorkou nakladatelství Bylo nebylo. Knižní vazbě se věnovala nejprve ​okrajově v rámci vlastní tvorby, posléze si řemeslo oblíbila a dnes s ním experimentuje v kombinaci s technologiemi průmyslu.